POBYĆ RAZEM

Oto mój pierwszy wpis na blogu. Czuję w sobie niepewność, lecz także ciekawość. Nie wiem, czy ktoś będzie czytał te teksty i czy poczuje ochotę na poznanie moich duchowych doświadczeń i obserwacji.

Nie praktykowałam jeszcze takiej formy kontaktu, ale może dlatego warto się tym zająć. Komunikacja z ludźmi o podobnych zainteresowaniach na pewno ożywia obszar jednostkowego losu.

Poza tym każdy moment refleksji nad tym, co określa jakość życia, ma przecież sens i niesie nadzieję na bardziej wielostronny ogląd ludzkich poszukiwań.

Słowo to rodzaj kładki między ludźmi, którzy przychodzą z różnych miejsc. Słowo zastępuje lub wzmacnia gest, uprzejmość czy inny wyraz ducha, jaki wyzwala w nas spotkanie – także on line.

Słowo zastępuje poczęstunek, którego w postaci fizycznej nie ma w przestrzeni wirtualnej. Witam się zatem tylko słowem i dzielę się nim, by uszanować i symbolicznie poczęstować gości.

Wierzę bowiem, jak Dante Alighieri, że dobrze jest siebie i innych „karmić chlebem wiedzy” – wiedzy napływającej zewsząd, aczkolwiek dostępnej tylko w takim kształcie oraz z takiego poziomu poznania, które cechują indywidualny przypadek.

Tematy duchowe nie obiecują pewników, a raczej pytania, wątpliwości, dylematy, paradoksy. Zazwyczaj pozostają jednak otwarte na nowe interpretacje i niezwykłe nowiny z krainy Boga. Ich wielkim atutem jest nadzieja, że prędzej czy później, chociaż może dopiero po przejściu na drugi brzeg życia, nasz głód prawdy i dotarcia do istoty bytu zostanie zaspokojony.

Rozmowa nie tylko dostarcza informacji na określony temat, ale pozwala też nawiązać pewną zażyłość między jej uczestnikami. Póki trwa rozmowa, trwa także szansa na porozumienie, na wyrażenie stanowisk i na wspólnotę ludzi mimo różnic czy odmienności światów. Jedynie w ten sposób dokonuje się wzajemne poznanie, które sprawia, że możemy się czasem polubić, czasem uszanować, odchodząc w przeciwnym kierunku, a czasem pobyć przez chwilę razem jako przedstawiciele tej samej rodziny homo sapiens.

Porozmawiajmy więc o naszym wspólnym rodowodzie i o przeznaczeniu ukrytym pośród gwiezdnych otchłani i galaktyk!

Serdecznie zapraszam!

 

 

2 myśli w temacie “POBYĆ RAZEM

  1. Krysiu, bardzo , bardzo się ciesze, że znowu będziesz dzielić się swoimi przemyśleniami, że wyciągniesz teksty, które już powstały a trudno do nich dotrzeć oraz że stworzysz zupełnie nowe; że będzie można tu zaglądać i szukać inspiracji w różnych obszarach życia . Czuję , że duchowe tropy to będzie prawdziwa skarbnica duchowych tropów 🙂

    Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s