JAK MÓZG REAGUJE NA BOGA

Kilka lat temu pojawiła się książka dwóch uczonych amerykańskich, czyli Andrew Newberga i Marka Roberta Waldmana pod znamiennym tytułem: How God Changes Your Brain (Breakthrough Findings from a Leading Neuroscientist, Paperback – March 23, 2010). W chwili obecnej nie ma jeszcze jej tłumaczenia na język polski.

Tytuł formułuje badawcze pytanie, czy i jak idea Boga zmienia ludzki mózg. Dzięki zaawansowanym technikom skanowania i rejestracji działania mózgu dotychczasowa wiedza intuicyjna zyskała nowego i obiektywnego sprzymierzeńca ze strony nauki.

W centrum zainteresowania amerykańskich autorów znalazły się praktyki duchowe i obrządki religijne wykonywane przez trzy grupy różnych wyznań, wśród których znalazły się siostry franciszkanki, mnisi buddyjscy i zielonoświątkowcy. Dla dokładniejszej analizy postawy kontemplacyjnej oraz w celach porównawczych  poddano tej samej obserwacji również zespół osób niewierzących w chwili zachwytu nad pięknem przyrody.

Podobny eksperyment, aczkolwiek zawężony do zbioru dziewiętnastu mormonów poniżej 40 roku życia przeprowadzili badacze z University of Utah (→ www.http://wiedzoholik.pl. Z tego źródła pochodzi fotografia, która ilustruje niniejszy wpis).

Kiedy zeskanowano mózgi osób czujących religijne uniesienie i bliskość Boga, okazało się, że intensywny stan modlitewny, medytacyjny i kontemplacyjny spowodował aktywność istoty szarej mózgu, wzmacniając rejony odpowiedzialne za myślenie i odczuwanie emocji pozytywnych. Następnie ten pozytywny bodziec psychiczny uległ przekształceniu w bodziec biochemiczny mózgu, który korzystnie działał dalej na stan fizyczny uczestników.

Skany pokazały, że dzięki modlitwie, medytacji i kontemplacji płat czołowy, zarządzający w mózgu między innymi koncentracją i poczuciem spokoju, został pobudzony, natomiast żywotność obszaru ciała migdałowatego, odpowiedzialnego za strach, wyraźnie zmalała. Badania wykazały jednocześnie mniejsze poruszenie tej części mózgu, w jakiej kryje się lęk, agresja i złość.

Już 10-15 minut modlitwy lub medytacji dziennie, a także podobna w czasie i intensywności kontemplacja piękna wystarczają, by zapewnić ludziom lepsze samopoczucie, trafniejsze decyzje, pomoc w zdrowieniu, ulgę w cierpieniu, relaks oraz wzrost zdolności poznawczych.

Obraz mózgów uczestników badań potwierdził z całą pewnością, że głębokie doznania duchowe, o podłożu zarówno religijnym jak i estetycznym, są widoczne i uchwytne w strukturze mózgu, mają dobroczynny wpływ na psychikę oraz na organizm człowieka.

I tak oto neurologia daje dzisiaj obiektywne wyjaśnienie, dlaczego praktyki duchowe, modlitwy, udział w obrządkach religijnych oraz bliskość piękna w postaci pejzażu, muzyki czy dzieła sztuki ofiaruje nam tak wiele dobra. Nie chodzi jedynie o pogodny nastrój, spokój i poczucie przyjemności. Duchowe doznania podnoszą też formę zdrowotną, obniżają lęki i agresję, usprawniają procesy decyzyjne oraz pobudzają kreatywność.

Jeden kwadrans dziennie z Bogiem – we wszelkiej formie kontaktu (słownie, muzycznie, obrazowo, oddechowo, tanecznie itp.), skutkuje tym, że najpierw mózg, potem emocje, a w końcu ciało uzyskują odśrodkową ochronę i wielką dawkę witalności radosnej. I pomyśleć, że to możliwe naprawdę za darmo, o dowolnej porze, we własnym środowisku domowym, bez specjalnych urządzeń i niczyjej pomocy.

Sami sobie możemy zafundować doskonały stan wolności od zewnętrznych okoliczności życia i świata, o ile tylko otworzymy umysł na ideę Stwórcy.

Sami też mamy zdolność wytworzenia w mózgu życzliwego obrazu świata i choćby zarysowej wizji Bożej krainy, kiedy odważymy się przekroczyć to, co zmysłowe na rzecz tego, co niematerialne, a przecież obecne w nas i wokół nas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s