KOSTKA CUKRU W HERBACIE

Bardzo lubię herbatę. Lubię jej kolor, zapach i smak.

Często w kawiarni zamawiam właśnie herbatę, bo podają ją w specjalnym dzbanuszku i z kostkami cukru (chociaż ostatnio częściej z cukrem zawiniętym w papierek).

Połączenie cukru z herbatą tworzy jednolitą substancję o harmonijnym smaku, gdzie gorycz i słodycz wzajemnie się zasilają i uzupełniają. Całość przerasta jakością oba produkty spożywane osobno. Ich połączenie wzbogaca i wzmacnia walory gorzko-słodkiego płynu.

Jest jednak prawdą, że wielu amatorów herbaty woli ją pić w stanie całkiem naturalnym i bez domieszek. Polecają to również dietetycy z powodu kaloryczności cukru.

Na pewno każdy ma swoją rację. Ja także.

Niedawno, czekając na swojego gościa w niewielkim lokalu, również poprosiłam o gorącą herbatę. Do spotkania pozostawało jeszcze trochę czasu, więc miałam okazję pocelebrować herbaciany rytuał. Powoli nalewałam płyn do filiżanki. Parował intensywnie i pachniał. Potem włożyłam kostkę cukru i zaczęłam mieszać z uwagą większą niż zwykle. Ta pospolita czynność uderzyła mnie nagle pewną analogią – niewidoczną do tej pory.

Zatrzymałam łyżeczkę i zapatrzyłam się w lekkie wirowanie herbaty. Obrazek stawał się magiczny, bo coraz dokładniej odkrywał przede mną podobieństwo między rozpuszczeniem się cukru w herbacie, a sytuacją duszy w przestrzeni Boga.

Stopniowo, nieraz z oporami i w odwrotnym kierunku, ale ciągle zawracana przez wytrwałą łyżeczkę na właściwe tory, moja dusza coraz łagodniej i ufniej pozwala się mieszać i rozpuszczać w Bożym bezkresie. Gorycz i słodycz tego związku przenikają się, szukają i dopełniają nieustannie. Kruchość i potęga nawzajem się wołają, by sobą się nacieszyć…

Ilekroć mieszam herbatę z cukrem, powraca do mnie ta duchowa analogia i od razu herbata smakuje bardziej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s