LUNETA NADZIEI

Kiedy zbliża się Nowy Rok, przychodzi mi na myśl pewna włoska bajka z XVIII wieku. Nosi tytuł: Luneta Nadziei ( → Luigi Fiacchi, zwany Clasio: Il Canocchiale della Speranza;  tłumaczenie własne). Opowiada ona o pragnieniu lepszej rzeczywistości, którą obiecuje każda kolejna odsłona czasu.

Pewnego dnia Nadzieja

Dla śmiertelnika każdego

Lunetę uczyniła.

Ta zaś znana jest z tego,

Że z jednej strony zbliża

I zwiększa nadto rzeczy,

By ze strony odwrotnej

Oddalić je i pomniejszyć.

Pierwszy widok z lunety

Rozdyma dobro żądane,

Drugi widok – na przeszłość –

Zmniejsza dobro zaznane.

Inną miarę stosujemy do oceny przyszłości, nawet, gdy jest tylko prawdopodobna i nigdy gwarantowana, a inną do faktycznych dokonań i trudów, chociaż kosztowały niemało i prowadziły do coraz wyższego poziomu świadomości i prawdy.

Ciągły niedosyt każe nam wyczekiwać tego momentu, kiedy pojawi się poczucie całkowitego spełnienia. Tymczasem ono, jeśli się zdarza, bywa krótkie i ulotne, wciąż pozostawiając przestrzeń na coś więcej i więcej…

Zawiedzeni teraźniejszością ludzie ciągle wyglądają lepszej przyszłości. To nienasycenie posiada potężną siłę napędową, bo wyzwala sztukę, budowanie, szukanie, ulepszanie, zmiany, a mówiąc najkrócej – nieustanny ruch przed i ponad siebie. To wspaniale współgra z duchową energią twórczą, którą odznacza się wszystko, co Boże.

Rzecz tylko w tym, by w pędzie ku lepszej i nowej wersji życia nie stracić z oczu ani tego momentu, jaki dzieje się aktualnie, ani też całego trudu przeszłości. To tam zostało zasiane ziarno, którego owocowanie przychodzi dopiero po czasie.

Wiadomo, że nie ma „jutra” bez „dziś” i „wczoraj”. Każdy moment ma własny sens i zasługuje na pamięć, a nawet na wdzięczność – chociażby za to, że udało się go przeżyć i wreszcie minął.

No i jeszcze jeden „drobiazg”: niezależnie od zmiany daty odpowiedzialność za życie nie ulega przedawnieniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s