MISTERIUM DZIAŁA NA DUSZĘ

Ilekroć wchodzę do kościoła, odczuwam niemal natychmiast zmianę nastroju. I jak w dzieciństwie pojawia się we mnie wrażenie odświętności oraz poczucie wejścia w obszar Tajemnicy.

Na ten stan podniosłości składa się wiele elementów: sala zanurzona w półmroku, barwne witraże, rozproszony zapach kadzidła, obrazy z motywami sakralnymi, rzeźby świętych, połysk świeczników i lampek, podwyższony ołtarz z białym obrusem, złote naczynia mszalne, wielka księga Pisma św. i ambona. Dodatkową aurę świątyni tworzy też dźwięk dzwonów, dzwonków i organów, które grają specjalną religijną muzykę.

Oczywiście wiemy, że modlitwa może odbywać się wszędzie, a Bóg obecny jest w każdym miejscu, ale warto pamiętać o tym, że ludzka podświadomość reaguje na świat jak dziecko.

W środowisku pełnym silnych i urokliwych bodźców rozkwita dziecięca warstwa duszy i pobudzeniu ulegają uczucia i wyobraźnia, czyli ośrodek serca.

Kontakt religijny najpierw potrzebuje prawdy emocji, a dopiero potem rozumu.

Otoczenie nieustannie wpływa na człowieka. Dotyczy to również doświadczeń duchowych. Szczególne warunki świątynne ożywiają pamięć, działają na instynkt piękna i czarują klimatem niezwykłości. To decyduje, że spotkanie modlącego z Boskim Oblubieńcem ma szansę przybrać na mocy i wiarygodności. Przestrzeń umacnia odświętny moment, a słowa modlitwy napełniają się wzruszeniem.

Nieraz sami czujemy, że głębiej i szczerzej modlimy się w kościele czy kaplicy, chociaż przy użyciu tych samych formuł i wyrażeń. Nieraz wydaje nam się także, że jesteśmy tam lepiej słyszeni i odbierani przez Świętych Rozmówców. Nawet, gdy jest to tylko iluzja, nie należy jej lekceważyć! Dusza ciągle chroni swe sekrety, ale jeśli już daje nam jakieś znaki, to korzystajmy z nich bez wahania!

Misterium miejsca pozwala na cudowne sprzężenie tego, co zewnętrzne z tym, co ukryte.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s