KLUCZ DO BOŻEGO SEZAMU

Dla rozwiązania pewnego problemu postanowiłam skorzystać z Aktu zawierzenia, który ostatnio cieszy się dużym zainteresowaniem w środowiskach religijnych. Chodzi o modlitwę włoskiego księdza Dolindo Ruotolo, otrzymaną przez niego pod koniec poprzedniego wieku, ale opublikowaną w 2014 roku i potraktowaną jako współczesny przekaz o Bożej Opatrzności (→ Joanna Piątek: Jezu, Ty się tym zajmij! Kraków, Dom Wyd. „Rafael”, 2016; ss.14-20).

Kiedy czytałam ten tekst po raz pierwszy, nie mogłam zrozumieć, dlaczego w niewielkiej odległości czasowej pojawiły się dwa bardzo podobne przesłania na temat zaufania Bogu. Siostra Faustyna opublikowała w tym celu Koronkę do Miłosierdzia Bożego i udostępniła światu obraz Jezusa Miłosiernego ze znamiennym podpisem: Jezu, ufam Tobie!, a ksiądz Dolindo przekazał podobne wezwanie, którego skrócona wersja zawiera się w jednym zdaniu: Jezu, Ty się tym zajmij!

Wypowiadając jednak na głos całą Modlitwę zawierzenia zrozumiałam nagle, że pojawiają się w niej takie uwagi Jezusa, które dopiero dla człowieka naszej ery nabierają wartości argumentacyjnej. Obecne pokolenia są bowiem mistrzami przyspieszenia naukowego i technologicznego, dlatego dla nich różnica między „polem znanego” a „polem nieznanego” jest oczywista i brzmi intrygująco.

„Pole znanego” zawiera sumę rozwiązań, które człowiek uważa za prawdopodobne i możliwe do zastosowania przez Stwórcę w odpowiedzi na modlitwy wierzących. Granice tego pola zależą od indywidualnej wiedzy, praktyki, doświadczeń i znanych lub zasłyszanych ewentualności wcześniej dokonanych.

Jezus podkreśla wszakże ograniczoność i wtórność tej postawy. Wynika ona z tego, że sympatia dla „tego, co znane” wkrada się podświadomie w treść naszych pragnień, życzeń i próśb, zawierając sugestie rozwiązań, jakich modlący oczekuje lub uważa za najlepsze. W ten sposób zostaje zredukowana i poddana ludzkiej kontroli Boża Najwyższa Moc, wykluczając odpowiedzi niezwykłe, nieoczekiwane, cudowne czy wręcz nadprzyrodzone.

„Pole nieznanego” wskazuje natomiast na nieskończony obszar Bożych możliwości, gdzie działa bezkres i odwieczny potencjał Stwórcy. Nie ma tu żadnych granic, wcześniejszych założeń, ani żadnych warunków wstępnych poza ufnością człowieka.

W tej kwestii Jezus wyraża także bardzo konkretny pogląd: „Czynię cuda proporcjonalnie do waszego pełnego zawierzenia i zaprzestania rozpamiętywania; rozrzucam skarby łaski, kiedy jesteście całkowicie ubodzy. […] Żaden człowiek myślący logicznie czy rozważny nie uczynił cudów nawet wśród świętych: postępuje na sposób Boży ten, kto zawierza się Bogu.” (s.19)

Jeśli więc mamy oczekiwania, wyobrażenia i recepty korzystnych rozwiązań, a tylko brakuje nam zdolności wykonawczych, to Boga ograniczamy do roli realizatora. To bardzo żałosna umiejętność w świetle potęgi „Stworzyciela nieba i ziemi” o kosmicznym rozmachu.

Dlatego rezygnacja z własnych pomysłów, wygaszenie swojej woli i zawierzenie pomocy, jakiej może udzielić sam Bóg, stwarza okazję, byśmy zostali obdarowani Jego darami, zawsze najdoskonalszymi w danej sytuacji. Nie jest wykluczone, że czasem odpowiedź Boża będzie przypominała coś znanego i spodziewanego, ale o wiele częściej może nas zaskoczyć stopniem nowatorstwa, odmiennością od dotychczasowych form czy nawet paradoksem, nieustannie poszerzając krąg odpowiedzi Opatrzności na ziemskie modlitwy.

Tylko postawa pełnego zawierzenia i ufności otwiera nieprzebrany Sezam Bożych Skarbów.

W celu maksymalnego odcięcia się od siły „znanego” Jezus zaleca dodatkowo zamknąć oczy podczas wykonywania Aktu zawierzenia. Wtedy nawet granice wzroku nie będą blokowały „Pola tego, co nieznane” i ograniczały Świętych inicjatyw.

Dzięki ufności Bogu mamy więc jedyną w swoim rodzaju szansę na przekroczenie ziemskich hamulców i barier. By niemożliwe uczynić możliwym i wznieść się ponad zastane poziomy życia, na każdym kroku powtarzajmy dwa cudowne akty strzeliste naszych czasów:

Jezu, ufam Tobie! Jezu, Ty się tym zajmij!

„Zaprawdę powiadam wam”, że Boża pomysłowość i kreatywność przebijają wszystko, co wiemy o sobie i świecie. Czemu więc ich nie wypróbować? Czemu nie skorzystać? I tylko pamiętajmy, żeby przedtem zawiesić naszą małą ludzką wyobraźnię!

2 myśli w temacie “KLUCZ DO BOŻEGO SEZAMU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s