PEŁNIA W KRUSZYNIE CHLEBA

Nieraz słyszałam od kapłanów, że niewielkim opłatku Komunii mieści się całe Jestestwo Jezusa, ale zrozumienie tej tajemnicy przekraczało mój pospolity mózg człowieka.

Wiara ma to do siebie, że nie potrzebuje i nie szuka dowodów, by dopuszczać prawdę tego, czego nie pojmuje, zachowując pokorę oraz ufność wobec wielu tajemnic mistycznych. Przyznaję wszakże, że mój analityczny umysł miewa kłopoty z wiarą tak bezdyskusyjną. Dlatego odważyłam się podczas Mszy św. zadać Panu Jezusowi pytanie o to, jak Jego Pełnia może się pomieścić w takiej kruszynie jak komunijny opłatek.

Odpowiedź przyszła nagle, po kilku dniach, kiedy w ogóle o pytaniu zapomniałam. Prawdę mówiąc, zadałam je raczej teoretycznie – bez większej nadziei na odpowiedź. Kwestia wydawała się już dawno rozstrzygnięta przez teologów i powszechnie powtarzana, chociaż dla mnie niepojęta.

A jednak Pan Jezus nie zlekceważył mojej wątpliwości. I oto rankiem, gdy uruchamiałam smartfona, usłyszałam w głowie następującą informację:

„Jak to możliwe, że w tak małym urządzeniu mieści się cały świat? Wystarczy włączyć internet, a ludzie mają dostęp niemal do całej planety. Skoro tak potrafi działać wasza technologia, jak możesz wątpić w Bożą władzę nad energią i materią?”

W jednej chwili pojęłam głębię tej odpowiedzi:

„Tak, komunijny opłatek naprawdę zawiera w sobie całą Jezusową Pełnię.”

Zupełnie inaczej przyjmuję teraz Hostię i chylę głowę z najwyższą pokorą przed tajnymi ruchami Zbawiciela. Rzeczywiście, mała jest moja wiedza i wciąż nieufna jest moja wiara.

Po raz kolejny mogłam doświadczyć, jak mistyka potwierdza swoją nadprzyrodzoną mądrość, która wyprzedza, ale też niestrudzenie inspiruje ludzką naukę. Z miłości do ludzi Bóg pozwala na odkrywanie Jego cudów w laboratorium fizyków czy w pracowni inżynierów. Więź między Umysłem Boga a ludzką myślą wcale nie jest mitem. Jak więc nie wielbić takiego Stwórcy?

Alleluja!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s