DOROSŁOŚĆ PILNIE POSZUKIWANA

Jest pewien religijny tekst, bardzo popularny w kręgach chrześcijańskich i często cytowany przy różnych okazjach (nie tylko odświętnych). Chodzi o Pierwszy List do Koryntian św. Pawła, w którym znajduje się znana definicja miłości: „Choćbym mówił językami świata, a miłości bym nie miał…” (→ Biblia, nowy przekład, wyd. Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, Warszawa, 1975; ss. 1226-1242.) W tym sławnym liście św. Paweł tłumaczy nie tylko naturę miłości, jej przejawy oraz znaki szczególne, lecz dodatkowo przeciwstawia dwa podstawowe etapy człowieka, którymi jest dzieciństwo i dorosłość.

„Gdy byłem dziecięciem, mówiłem jak dziecię, myślałem jak dziecię, rozumowałem jak dziecię, lecz gdy na męża wyrosłem, zaniechałem tego, co dziecięce.” (akapit 13, 11)

Porzucenie okresu dziecięcego oznacza dla Apostoła zdecydowaną zmianę zachowań na takie, które charakteryzują osoby dorosłe.

Św. Paweł w żadnym razie nie podważa idei dziecięctwa Bożego, bo ta określa nasze święte pochodzenie i wiekuistą przynależność do Boga Ojca. Nie podaje też w wątpliwość wartości dziecięcej czystości serca i dziecięcej niewinności oraz ufności dziecka w relacjach ze Stwórcą, lecz wyraża konieczność przyjęcia postawy odpowiedzialności za swoje życie po osiągnięciu wieku dorosłego.

Zachowania dorosłe nazwane tu są dosłownie, by uniknąć niejasności czy domysłów:

„Czuwajcie, trwajcie w wierze, bądźcie mężni, bądźcie mocni. Wszystko niech się dzieje u was w miłości.” (akapit 16, 13-14)

W sumie chodzi o cechy dominujące w pięciu obszarach, jakie składają się na obraz dorosłości chrześcijańskiej. To 1) czujność, rozwaga i odpowiedzialność;2) wierność i wytrwałość w wyznawaniu własnej religii; 3) odwaga, waleczność i dzielność; 4) siła charakteru i gotowość do obrony określonych wartości; 5) zachowanie postawy miłosierdzia i życzliwości w każdej sytuacji, nawet nieprzyjemnej czy wrogiej.

Jakkolwiek poglądy św. Pawła są ściśle związane z chrześcijaństwem, to przecież wymienione aspekty dorosłości mają zasięg uniwersalny, a nie tylko jednowymiarowy, ograniczony do grupy wyznaniowej.

Ten, kto jest czujny, wierny swoim poglądom, odważny, silny charakterem i z otwartym sercem daje dowód dorosłości w jej najlepszej wersji i na każdym kroku. Z takimi ludźmi chce się przebywać, przyjaźnić i pracować. Na takich ludzi można liczyć, nawet w trudnych okolicznościach i w drodze pod wiatr. Z nimi warto tworzyć więzi i związki. Od nich zależy jaśniejsza przyszłość świata i człowieczeństwa.  

Oby było ich jak najwięcej! Amen! 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s