BRAKI SĄ „PO COŚ”

Doświadczenie braków jest powszechnie znane. Obejmuje w zasadzie każdy obszar życia, zarówno społeczny, jak i indywidualny.

W zależności od osobistych oczekiwań i potrzeb może nam brakować:

  • dóbr materialnych (domu, jedzenia, pieniędzy, samochodu, sprzętów i mebli, ubiorów, butów);
  • dóbr społecznych (rodziców, rodzeństwa, małżonków, potomstwa, partnerów, przyjaciół);
  • dóbr fizycznych (zdrowia, urody, wdzięku, zgrabnej sylwetki, zręczności, siły);
  • dóbr umysłowych (talentów, zdolności, inteligencji, wyobraźni, kreatywności,  biegłości zawodowej);
  • dóbr charakteru (wytrwałości, męstwa, prawości, odwagi, pracowitości, szlachetności, zaradności);
  • dóbr uczuciowych (miłości, przyjaźni, wrażliwości, pasji, altruizmu, lojalności, pomocności, troskliwości);
  • dóbr duchowych (wiary, pokory, cierpliwości, miłosierdzia, nadziei, ufności, służebności, łagodności, heroizmu).

Nawet ten katalog najbardziej typowych braków, odczuwanych przez ludzi, jest dość obszerny, a przecież pomija deficyty indywidualne, które „dopadają” nas w określonych sytuacjach.

Znaczący jest fakt, że spontaniczne skojarzenia z brakiem rzadko są sympatyczne, bo jakoś nie chwalimy się brakiem chorób, kłopotów, zmartwień itp. Na polu psychicznej walki znajdują się głównie braki w sensie przeszkód i barier w osiąganiu życiowych sukcesów.  

Trudno zaprzeczyć, że zazwyczaj braki bolą i przeszkadzają, szczególnie, gdy rzutują na kilka spraw jednocześnie. Różnego typu defekty albo okaleczenia potrafią naprawdę zatruć życie, odebrać pogodę ducha i optymizm, o czym zaświadczają osoby niepełnosprawne, ubogie, opuszczone czy pogardzane.

Nie sposób jednak zapomnieć, że każdy brak ma też swoją jasną stronę, stanowiąc wyzwanie i napęd do buntu.  

Ludzka inteligencja uwielbia przecież zadania i komplikacje, lubi alarm w mózgu i jego pobudzającą moc, angażuje się łatwo w walkę z przeszkodami, podrzucając nowe pomysły, wynalazki, strategie i działania. Wszelkie sposoby zaradcze zrodzone w naszym umyśle pozwalają wyrównywać, przekraczać lub przynajmniej rekompensować niedostatki.

W przypadku braków głębokich i długotrwałych, jak kalectwo, niezdolność do pracy, rozwód, zdradzona miłość, utrata dziecka czy osób bliskich, upadłość majątkowa albo fizyczne urazy i dysfunkcje psychiczne, to możliwości korekty bywają jednak ograniczone, a czasem całkiem przegrane. Chirurgia estetyczna pomaga w poprawieniu wyglądu, stomatologia wyrównuje uzębienie, peruki maskują problem z włosami, kredyt chwilowo dostarcza pieniędzy, lekarstwa łagodzą stany chorobowe, opieka społeczna zabezpiecza przed nędzą, ale rany psychiczne potrafią podciąć każdy wysiłek.

Racjonalne rozwiązania sugerują wówczas pomoc specjalistów, terapeutów, psychologów, doradców z określonego obszaru.

W sytuacji zupełnie przegranej duchowa mądrość podpowiada przyjęcie straty czy defektu jako „krzyża” i powierzenie go Opatrzności. Jest to decyzja zawsze trudna, bo wymaga zdolności „zaparcia się siebie” i wyzbycia jakichkolwiek roszczeń. Potrzebuje również ogromnej wiary i hartu ducha.

Ofiarując nam liczne braki, Stwórca dał jednak dowód ogromnej wiary w swój bystry i dzielny lud. Prawdopodobnie chciał uruchomić i wyrazić bezmiar ludzkich możliwości właśnie przez braki. Paradoks zadziałał bezbłędnie i obudził nasz geniusz. Jeszcze raz Bóg udowodnił, że wiara czyni cuda! ON w nas uwierzył, więc my uwierzyliśmy w siebie.

Skoro doskonałość na ziemi nie istnieje, doświadczenie braku nie ominie chyba nikogo. Może zaatakować nagle, może przebiegać stopniowo lub okazjonalnie. W każdym razie brak tego, co dobre i upragnione, bardzo dokucza, a czas jako „lekarz od niedostatków” bywa tu zawodny.

Może pozostaje nam tylko akceptacja i przyzwyczajenie do braków? A może, przeciwnie, pojawia się szansa na przyjęcie postawy mało popularnej, choć w pełni zasadnej, by w tym, co kalekie, słabe i wybrakowane, rozpoznać wartość ukrytą?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s